Άρης – ΑΕΚ 1-2: Νίκη τίτλου – τώρα αρκεί και ένας βαθμός με τον Βόλο στην OPAP Arena την Κυριακή

Άρης - ΑΕΚ 1-2: Νίκη τίτλου - τώρα αρκεί και ένας βαθμός με τον Βόλο στην OPAP Arena την Κυριακή

Η ΑΕΚ πέτυχε τον στόχο της στο Κλεάνθης Βικελίδης και πήρε σπουδαία νίκη απέναντι στον Άρη με 2-1 και τώρα πια, μετά την ήττα του Παναθηναϊκού από τον Ολυμπιακό, είναι μόνη πρώτη με διαφορά τριών βαθμών από τον ΠΑΟ και χρειάζεται απλά έναν βαθμό για να κατακτήσει τον τίτλο.

Η ΑΕΚ πήρε τον αγώνα στο Κλεάνθης Βικελίδης με ανατροπή από το πρώτο ημίχρονο. Ο Άρης προηγήθηκε με πέναλτι του Γκρέι στο 17′, αλλά ο Φαν Βέερτ στο 22′ και ο Τσούμπερ στο 43′ διαμόρφωσαν το σκορ για την Ένωση, που ήταν εμφανώς ανώτερη στο πρώτο ημίχρονο. Στο δεύτερο, οι ομάδες έπαιξαν πιο επιφυλακτικά και στην πραγματικότητα δεν έφθασαν κοντά σε άλλο τέρμα.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Άρης: Κουέστα, Εμπακατά, Μαζικού, Πίρσμαν, Ενκουλού, Ντουκουρέ (58′ Καμάτσο), Νταρίντα, Ρουπ, Χριστοδουλόπουλος (58′ Ιτούρμπε), Γκαρσία, Γκρέι (86′ Καμαρά).

ΑΕΚ: Αθανασιάδης, Ρότα, Βίντα, Μουκουντί, Χατζισαφί, Σιμάνσκι, Πινέδα (67′ Γιόνσον), Ελίασον (59′ Άμραμπατ), Γκατσίνοβιτς (83′ Ζίνι), Τσούμπερ (67′ Μάνταλος), Φαν Βέερτ (83′ Φερνάντες).