Πανελλήνιο πρωτάθλημα στίβου στον Βόλο: Πρωταθλητής ο Τεντόγλου – έπιασε το όριο για τους Ολυμπιακούς αγώνες

Πανελλήνιο πρωτάθλημα στίβου στον Βόλο: Πρωταθλητής ο Τεντόγλου - έπιασε το όριο για τους Ολυμπιακούς αγώνες

Ο Μίλτος Τεντόγλου εξασφάλισε τη θέση του στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού μετά από μια εντυπωσιακή εμφάνιση στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα που διεξήχθη στον Βόλο.

Ο εξαιρετικός άλτης κατέκτησε τον τίτλο του πρωταθλητή με εντυπωσιακή επίδοση στα 8.38 μέτρα, καταρρίπτοντας το φετινό του ρεκόρ. Όλα τα τέσσερα έγκυρα άλματα που πραγματοποίησε ήταν πάνω από τα 8 μέτρα, αποδεικνύοντας την απίστευτη απόδοσή του.

Στην πρώτη προσπάθεια άλματος, πέταξε στα 8.10 μέτρα και συνέχισε με 8.23 μέτρα, ενώ η τρίτη προσπάθεια βγήκε άκυρη. Στο τέταρτο άλμα, αναβάθμισε την επίδοσή του στα 8.26 μέτρα, ενώ άφησε την πέμπτη προσπάθεια. Ο αγώνας ολοκληρώθηκε με το εντυπωσιακό άλμα των 8.38 μέτρων, επιβεβαιώνοντας ότι βρίσκεται σε εξαιρετική φόρμα.

Στη δεύτερη θέση του αγώνα βρέθηκε ο Νίκος Σταματονικόλος με άλμα στα 7.86 μέτρα, ενώ την τρίτη θέση κατέλαβε ο Αλέξης Αργυρόπουλος με άλμα στα 7.64 μέτρα.