Παγκόσμιο Κύπελλο μπάσκετ: Με το δεξί η Ελλάδα, νίκησε την Ιορδανία 92-71: Ιδανική πρεμιέρα

Το Σάββατο (26/08), η Εθνική Ομάδα μπάσκετ της Ελλάδας πέτυχε τον πρώτο στόχο της στο Μουντομπάσκετ 2023, κερδίζοντας την Ιορδανία στο πρώτο παιχνίδι του τρίτου ομίλου που διεξήχθη στη Μανίλα, με σκορ 71-92.

Στην έναρξη του αγώνα, η Εθνική Ομάδα βρέθηκε προσωρινά πίσω με 10-4, αλλά στη συνέχεια ανέβασε την πίεση της και με τον Τόμας Γουόκαπ να έχει καθοριστικό ρόλο, κατάφερε να ανατρέψει το σκορ και να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο με προβάδισμα 14-19.

Η Ιορδανία επιχείρησε να εκμεταλλευτεί την αδυναμία της Ελληνικής Ομάδας στην άμυνα, ενώ ο Χόλις Τζέφερσον ξεχώρισε για τους Ιορδανούς. Ωστόσο, οι προσπάθειες της Ελλάδας να διατηρήσει το προβάδισμά της επέφεραν αποτελέσματα, με τον Νίκο Λούντζη και τον Θανάση Αντετοκούνμπο να συμβάλλουν στην άμυνα και τον επίθεση.

Η Ελλάδα κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα, με τον Μιχάλη Παπαπέτρου να προσθέτει σημαντικά πόντους, και να φτάσει σε ένα σημαντικό προβάδισμα με +12 στην τρίτη περίοδο. Οι προσπάθειες της Ιορδανίας να μειώσει τη διαφορά δεν απέφεραν αποτελέσματα, και η Ελλάδα κατέληξε νικήτρια με το τελικό σκορ 92-71.

Η Ελληνική Ομάδα πλέον προετοιμάζεται για το παιχνίδι με τις ΗΠΑ και τον τελικό αγώνα με τη Νέα Ζηλανδία, μεταφέροντας την επιτυχία από το πρώτο ματς στη συνέχεια της διοργάνωσης.

Τα δεκάλεπτα: 14-19, 33-46, 60-66, 71-92.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Ιορδανία (Αλ-Σους): Αμπάς 6, Μπιζάι 11, Ντουβερίογλου 14, Χόλις-Τζέφερσον 24, Ιμπραχίμ 10, Χασίμ Αμπάς 1, Αμπού Χαβάς, Αλναϊντάγουι 2, Χαμαρσέχ 1, Χουσεΐν 2.

Ελλάδα (Ιτούδης): Χατζηδάκης 3, Λαρεντζάκης 19, Λούντζης 7, Παπαπέτρου 13, Ρογκαβόπουλος 10, Αντετοκούνμπο 9, Μποχωρίδης 4, Παπαγιάννης 8, Παπανικολάου 6, Γουόκαπ 13.