Μουντομπάσκετ 2023: Η Λιθουανία υπέταξε τις ΗΠΑ

Η αήττητη πορεία των Ηνωμένων Πολιτειών στο φετινό Μουντομπάσκετ διακόπηκε από τη Λιθουανία, που κατάφερε να επικρατήσει με 110-104 σε έναν επικό αγώνα.

Οι δύο ομάδες, που είχαν ήδη προκριθεί στα προημιτελικά, βρέθηκαν αντίπαλες σε έναν αγώνα που έλαβε χώρα στη φάση των “8” του 2ου ομίλου. Η Λιθουανία συνεχίζει την αήττητη πορεία της στη διοργάνωση.

Ο παίκτης της Λιθουανίας, Τάντας Σεντεκέρσκις, ήταν καθοριστικός με 11 ριμπάουντ, καθώς η ομάδα του υπερίσχυσε στη μάχη των ριμπάουντ με 43 αντί πίεσης των 27 των Ηνωμένων Πολιτειών. Η Λιθουανία κυριαρχούσε και στο παιχνίδι των τριπόντων με 14 επιτυχημένα τρίποντα στα 25 προσπάθειες.

Η ομάδα της Λιθουανίας είχε μια πολυφωνική προσέγγιση στην επίθεση, με επτά παίκτες να πετυχαίνουν διψήφιο αριθμό πόντων. Ο Καρινιάουσκας, ο Κουζμίνσκας, ο Βαλαντσιούνας, οι Μπραζντέικις, Ντίμσα και Σεντεκέρσκις προσέφεραν σημαντική συμβολή στο σκορ.

Στο πλευρό των Ηνωμένων Πολιτειών, ο γκαρντ Άντονι Έντουαρντς ήταν ο πρωταγωνιστής με 35 πόντους και 5 επιτυχημένα τρίποντα. Μαζί του, οι Μπρίτζες και Μπράνσον πρόσθεσαν από 14 πόντους.

Το παιχνίδι εξελίχθηκε με εναλλαγές στο σκορ, με τις Ηνωμένες Πολιτείες να αντιμετωπίζουν δυσκολίες στα πρώτα δεκάλεπτα και να βρίσκονται πίσω με -17 (37-54) στο ημίχρονο. Παρόλα αυτά, μια ανάκαμψη στο τρίτο δεκάλεπτο έφερε την απόσταση στους 6 πόντους (65-71). Η Λιθουανία όμως διατήρησε το προβάδισμά της μέχρι το τέλος του αγώνα, δείχνοντας ανθεκτικότητα και ομαδικότητα.

Τα δεκάλεπτα: 12-31, 37-54, 65-71, 104-110 Διαιτητές: Κόντε (Ισπανία), Κάτο (Ιαπωνία), Κρέγιτς (Σλοβενία) Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΗΠΑ (Στιβ Κερ): Μπανκέρο 6, Μπρίτζες 14 (2), Μπράνσον 14 (1), Έντουαρντς 35 (5), Χαλιμπάρτον 3 (1), Χαρτ, Ίνγκραμ 10, Τζάκσον 3 (1), Κέσλερ 2, Πόρτις 7, Ριβς 7.

Λιθουανία (Κάζις Μακσβίτις): Μπέντζιους 10 (2), Μπραζντέικις 11 (1), Ντίμσα 11 (3), Γιοκουμπάιτις 9 (1), Καρινιάουσκας 15 (2), Κουζμίνσκας 14 (2), Μοτιεγιούνας 9 (1), Νορμάντας 6, Σιρβίντις 2, Σεντεκέρσκις 11 (1), Βαλαντσιούνας 12 (1).