Προκριματικά Euro 2024: Εύκολη νίκη της Ολλανδίας επί της Εθνικής Ελλάδος με 3-0

Η ελληνική ομάδα έκανε ένα πολύ άσχημο πρώτο ημίχρονο, στο οποίο παραδόθηκε άνευ όρων στους Ολλανδούς και βρέθηκε να χάνει πολύ εύκολα με 3-0 στο πρώτο ημίχρονο και συγκεκριμένα σε κάτι περισσότερο από είκοσι λεπτά, όπου δέχθηκε τρία γκολ από το 17ο έως το 39ο λεπτό!

Η Ολλανδία έκανε το καλύτερο παιχνίδι της στην προκριματική φάση του EURO 2024 και έφτασε τη «γαλανόλευκη» στη δεύτερη θέση και στους 6 βαθμούς και μάλιστα με ένα παιχνίδι λιγότερο, ενώ ταυτόχρονα απέκτησε και σημαντικό πλεονέκτημα στη διαφορά τερμάτων.

Τα γκολ πέτυχαν: στο 17ο λεπτό ο Ντε Ρόουν, με μονοκόμματο σουτ μετά από κόρνερ του Μπλιντ και κεφαλιά του Ντούμφρις, στο 31 μετά από σέντρα-ασίστ του Χάκπο o Ντούμφρις, στόπαρε με το στήθος και έγραψε το 2-0 και στο 39΄ ο Ντε Ρόουν μετά από ασίστ και πάλι του Ντούμφρις.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΟΛΛΑΝΔΙΑ (Ρόναλντ Κούμαν): Φλέκεν, Χερτρούιντα, Φαν Ντάικ, ‘Ακε (46΄ Ντε Φράι), Ντούμφρις (Ντε Λιχτ), Ντε Ρόουν (65΄ Ράιντερς), Ντε Γιονγκ (77΄ Φέερμαν), Μπλιντ, Σίμονς, Βέγκχορστ, Χάκπο (65΄ Λανγκ).

ΕΛΛΑΔΑ (Γκουστάβο Πογέτ): Βλαχοδήμος, Ρότα (70΄ Γιαννούλης), Ρέτσος, Χατζηδιάκος, Τσιμίκας, Σιώπης, Κουρμπέλης (70΄ Κουλιεράκης), Μπακασέτας (77΄ Μπουχαάκης), Μάνταλος, Παυλίδης (73΄ Γιακουμάκης), Μασούρας (70΄ Φούντας).