Ισπανία: Σεβίλλη- Μπαρτσελόνα 0 -1 με αυτογκόλ του Ράμος

Μετά την απώλεια βαθμών στις Κανάριους Νήσους την προηγούμενη εβδομάδα, η Μπαρτσελόνα επέστρεψε στις νίκες, επικρατώντας με 1-0 της Σεβίλλης στο “Λουίς Κομπανίς”. Αυτή η νίκη της Μπαρτσελόνα την ανέβασε προσωρινά στην κορυφή της LaLiga, με έναν αγώνα περισσότερο από την Ρεάλ.

Το μοναδικό γκολ του αγώνα προήλθε από αυτογκόλ του Σέρχιο Ράμος στο 76ο λεπτό. Παρόλο που η “Μπαρτσα” είχε αρκετές ευκαιρίες, μεταξύ των οποίων και ένα δοκάρι στο πρώτο ημίχρονο από τον Ζοάο Φέλιξ, ο αγώνας κρίθηκε από τον αμυντικό της Σεβίλλης, Σέρχιο Ράμος, που άθελά του έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Πλέον η Μπαρτσελόνα επικεντρώνεται στον επόμενο αγώνα της στο Champions League, όπου θα αντιμετωπίσει την Πόρτο στις 4 Οκτωβρίου. Από την πλευρά της, η Σεβίλλη, μετά από μια περίοδο που είχε συγκεντρώσει 7 βαθμούς στους τελευταίους τρεις αγώνες, επέστρεψε σε αρνητικά αποτελέσματα.

Στις 3 Οκτωβρίου, η Σεβίλλη θα αναμετρηθεί με την Αϊντχόφεν εκτός έδρας στο πλαίσιο του Champions League.