Ελλάδα-Ολλανδία 0-1: Τέλος η απευθείας πρόκριση στο Euro 2024

Σε μια αγωνιστική βραδιά γεμάτη αγωνία, η Εθνική μας ομάδα βρέθηκε αντιμέτωπη με την Ολλανδία στο γήπεδο της OPAP Arena. Η αναμέτρηση εξελίχθηκε σε μια πολύ δύσκολη μάχη, και τελικά η Ελλάδα ηττήθηκε με 1-0 μετά από ένα πέναλτι που εκτέλεσε ο Φαν Ντάικ στα τελευταία λεπτά του αγώνα. Αυτή η ήττα αφαιρεί κάθε ελπίδα πρόκρισης της Εθνικής μας μέσω του προκριματικού ομίλου.

Στο 25ο λεπτό του αγώνα, η Ολλανδία κέρδισε ένα πέναλτι μετά από τράβηγμα του Κουλιεράκη στον Φαν Ντάικ, μια φάση που προκάλεσε αντιδράσεις από την ελληνική ομάδα. Ωστόσο, στο 28ο λεπτό, ο Βλαχοδήμος αντέδρασε εξαιρετικά και απέκρουσε την εκτέλεση του πέναλτι από τον Βέγκχορστ.

Στο 89ο λεπτό, ο Ντάμφρις κέρδισε ένα ακόμα πέναλτι μετά από μαρκάρισμα του Παυλίδη στην περιοχή της Ελλάδας. Μετά από την χρήση του VAR, ο αρχηγός των Ολλανδών, Βίρτζιλ Φαν Ντάικ, εκτέλεσε το πέναλτι στο τελευταίο λεπτό του αγώνα, καθορίζοντας το τελικό αποτέλεσμα σε 1-0 υπέρ της Ολλανδίας.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΕΛΛΑΔΑ: Βλαχοδήμος, Ρότα, Μαυροπάνος, Ρέτσος, Κουλιεράκης (60′ Σιώπης), Τσιμίκας, Κουρμπέλης (60′ Μπουχαλάκης), Μάνταλος (81′ Παυλίδης), Μπακασέτας (60′ Φούντας), Μασούρας (77′ Γιακουμάκης) και Ιωαννίδης.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ: Φερμπρούγκεν, Ακε, Φαν Ντάικ, Γκεερντουίντα (46′ Μάλεν), Χάρτμαν (74′ Φαν Ντε Βεν), Ράιντερς, Βιέφερ (81′ λ.τρ. Ντε Ρουν), Ντάμφρις, Μπέργκβαιν, Σίμονς (62′ Μπρόμπει) και Βέγκχορστ (62′ Βέερμαν).