Προκριματικά Euro 2024: Προκρίθηκε η Αγγλία – σε προβλήματα η Ιταλία

Προκριματικά Euro 2024: Προκρίθηκε η Αγγλία - σε προβλήματα η Ιταλία

Η Αγγλία έγινε η 9η ομάδα (με την διοργανώτρια Γερμανία) που προκρίθηκε στα τελικά του Euro 2024 μετά την επικράτησή της επί της Ιταλίας με σκορ 3-1 στο «Γουέμπλεϊ» κατά την διάρκεια της 8ης αγωνιστικής των προκριματικών αγώνων της διοργάνωσης.

Από την πλευρά τους οι Ιταλοί, βρίσκονται πλέον σε δύσκολη θέση, καθώς κατέλαβαν την τρίτη θέση στον 3ο όμιλο, πίσω από την Ουκρανία, η οποία επικράτησε εύκολα της Μάλτας με σκορ 3-1 στη Βαλέτα.

Ο αγώνας ξεκίνησε με το προβάδισμα των Ιταλών, που πέτυχαν ένα γκολ στο 15ο λεπτό με τον Σκαμάκα. Ωστόσο, η Αγγλία αντέδρασε και ισοφάρισε το παιχνίδι με εύστοχο πέναλτι από τον Κέιν στο 32ο λεπτό και με ένα εκπληκτικό γκολ από τον Ράσφορντ στο 57ο λεπτό. Στο 77ο λεπτό, ο Κέιν σημείωσε το δεύτερο προσωπικό του γκολ, κλείνοντας τον αγώνα και εξασφαλίζοντας την πρόκριση για την Αγγλία.