Δεύτερος στον κόσμο ο Αντώνης Παπακωνσταντίνου στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κωπηλασίας στον Καναδά

Ο Έλληνας πρωταθλητής Αντώνης Παπακωνσταντίνου κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κωπηλασίας που διεξήχθη το Σάββατο 24/8 στην Αγία Αικατερίνη του Καναδά.

Ο Παπακωνσταντίνου, ο οποίος είχε προηγουμένως κατακτήσει το χάλκινο στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού, τερμάτισε δεύτερος στον τελικό του σκιφ ελαφρών βαρών ανδρών με χρόνο 6:51.68.

Η πρώτη θέση πήγε στον Ιρλανδό Πολ Ο’Ντόνοβαν, ο οποίος τερμάτισε με χρόνο 6:49.68, μόλις δύο δευτερόλεπτα νωρίτερα από τον Έλληνα αθλητή. Το χάλκινο μετάλλιο κέρδισε ο Ιταλός Νιλς Τόρε, που ολοκλήρωσε την κούρσα του με χρόνο 6:52.64.