Παραολυμπιακοί Αγώνες 2024: Ο Γκαβέλας χρυσό μετάλλιο στα 100μ

Σπουδαία επιτυχία για την ελληνική αποστολή στους Παραολυμπιακούς Αγώνες, καθώς ο Νάσος Γκαβέλας, με χρόνο 11.02″, κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 100μ. Τ11. Με οδηγό τον Ιωάννη Νυφαντόπουλο, κέρδισε το δεύτερο χρυσό μετάλλιο για την Ελλάδα στους Αγώνες του Παρισιού.

Ο Έλληνας αθλητής του στίβου με προβλήματα όρασης, τρία χρόνια μετά την κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου στα 100 μέτρα (Τ11) στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο, κέρδισε ξανά το χρυσό στο Παρίσι! Τερμάτισε την κούρσα σε 11.02′, πετυχαίνοντας το εντυπωσιακό κατόρθωμα να κερδίσει για δεύτερη συνεχόμενη φορά. Είναι πλέον ο μοναδικός Έλληνας αθλητής με δύο συνεχόμενα χρυσά μετάλλια στους Παραολυμπιακούς Αγώνες.

Στη δεύτερη θέση βρέθηκε ο Γάλλος Αντόλφ με χρόνο 11.05, ενώ ο Κινέζος Ντι Ντονγκντονγκ τερμάτισε τρίτος.

Με αυτή τη νίκη, η Ελλάδα έφτασε στο Παρίσι τα δέκα μετάλλια συνολικά, εκ των οποίων 2 χρυσά, 3 ασημένια και 5 χάλκινα!