Η Ελληνίδα σκοπεύτρια Άννα Κορακάκη επιβεβαίωσε για ακόμη μια φορά την εξαιρετική της κατάσταση, κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο στο Παγκόσμιο Κύπελλο στο Κάιρο, στο αγώνισμα του αεροβόλου πιστολιού γυναικών. Η Κορακάκη κατέλαβε την πρώτη θέση με ένα εντυπωσιακό σκορ 241,1, κρατώντας την πρώτη θέση σταθερά από την αρχή έως το τέλος του αγώνα.
Επίσης, η Χριστίνα Μόσχη, μια άλλη εξαιρετική Ελληνίδα αθλήτρια, διακρίθηκε στον ίδιο αγώνα, καταλαμβάνοντας την πέμπτη θέση με σκορ 175,7, ανεβαίνοντας από την έβδομη θέση που ήταν στην αρχή του αγώνα.
Η Κορακάκη αναμένεται να συνεχίσει τις αγωνιστικές της προσπάθειες σήμερα Κυριακή, στο αγώνισμα του Σπορ Πιστολιού Γυναικών (25μ. πυροβόλο), όπου ελπίζει να επιτύχει άλλη μία σημαντική διάκριση.